Közel 2 éve, 2009. szeptemberében alakult meg a tanítványi láncolat irodalmi klub. Akkor még Parampara-TL vers- és egyéb művészeti klub néven futott. Innen származik a rövidített elnevezés: P-TL klub. A „Parampara” szó egy szanszkrit kifejezés, azt jelenti: a tanítványi láncolat. 2010. márciusa környékén lett magyarosítva a klub elnevezése, azóta szerepel így: a tanítványi láncolat irodalmi klub. Ennek ellenére a régi tagok közül sokáig legtöbben még a P-TL klub, később pedig csak simán a Láncolat kifejezést használták/használják a klubra.
A klub anno egy vers- és művészetkedvelő baráti körnek indult, első formátumában az iwiw közösségi oldalán, azzal a szándékkal, hogy legyen egy olyan közösség, ami olyasmit valósít meg, amivel korábban a legtöbben – a gyakorlatban is megvalósult formában – nem találkoztunk, sajnos: egyszerre alkosson, igényes, hozzáértő – vagy ha, amatőr, akkor tanulni, fejlődni vágyó –, de ugyanakkor egymást támogató, baráti hangulatú közösséget.
Valós indulását én az önálló weblapra költözéstől számítom, amely talán úgy 12 taggal indult. A klub, kezdetben egyszerűen annyiból állt, hogy – az irodalom kapcsán – az interneten megismert barátaimat meghívtam egy közös oldalra, ahol megosztottuk egymással műveinket és véleményt cserélünk azokról, beszélgettünk az irodalomról, a művészetről stb. Aztán szép lassan, ahogy az internetes ismeretségeim száma növekedett, így a meghívott személyek és újdonsült tagok száma is. Mindazonáltal, ebben a klubban sosem a taglétszám növelése volt a cél – a tagok minden esetben meghívás alapján jöttek a klubba –, 2010. március végén mindössze olyan 45-n voltunk.
2010. márciusában történt az első nagyobb nyitási kísérlet a szélesebb „közönség” irányába is. Ezzel egy időben a klub weboldala és lehetőségei megújultak, kiegészültek. Újabb, korábban ismeretlen tagjelöltek meghívására került sor. Ennek köszönhetően a taglétszám egy-két hónap alatt megkétszereződött, majd megháromszorozódott.
A klub 2010. júniusában adta ki első antológiáját, melyben addigi klubtagjaink válogatott versei szerepeltek. Az antológia létrejöttében rajtam kívül Ország Balázs és Antal József vállaltak kiemelkedő szerepet. Előbbinek az antológiában szereplő művek összegyűjtését, utóbbinak a korrektúrát köszönhetjük. A klubról és a kiadványról a megjelenés után nem sokkal rádióinterjú is készült az EPER rádióban.
Második, Különszám című vers antológiánk hivatalos megjelenése 2010. december közepére esett volna, ám mivel a nyomda hamarabb elkészült vele, így már novemberben elérhetővé vált. Ebben az előzőhöz hasonlóan 22 szerző válogatott művei szerepelnek.
2010. júniusa óta találkozóink szinte folyamatossá váltak. Első ízben Marczinka Csaba tagunk zenés irodalmi estjének apropóján találkoztunk, később antológiánk Budapesti klubbemutatója adott erre indokot. Harmadik találkozónk Kaposváron került megrendezése, szintén az antológia bemutatásának céljával. Ezt követte még egy Radnóti est, ahol Kiss Magdolna Tünde tagunk volt az előadó, V. találkozónk megrendezésére pedig Szolnokon került sor, ahol Holcsik Szabolcs volt vendéglátónk. Ezeket az alkalmakat egy kisebb szünet követte és a találkozók tematikája is átrendeződött. 2011. áprilisában indította el a klub élő versműhelyét, melynek lényege, hogy havonta egy alkalommal összejövünk, felolvassuk egymásnak verseinket és élőszóban kritikát adunk egymásnak.
Második nagy nyitásunk a szélesebb „közönség” felé a 2010. szeptember közepén meghirdetett Szerelem témájú verspályázat volt, ami nemcsak a kluboldalon került meghirdetésre és sok új érdeklődőt hozott. Később meghirdettük második verspályázatunkat is Elmúlás témakörben (2010. november), majd ezt követte egy Műelemző (2011. január) és egy Hangoskönyv (Három az egyben) pályázat (2011. április).
A klubról és az akkori tervekről 2011. márciusában ismét műsor készült az EPER rádióban.
A klub legutóbbi pályázatának köszönhetően 2011. júniusában készítette el első hangoskönyvét.
Legfrissebb klubkiadványunk a Comitatus 1. periodika néven megjelent, 2011. október elején napvilágot látott összeállítás, mely folyóiratunk anyagaiból válogat.
E mellett a klub tagjai jó pár kötetének kiadását támogatta kiadási ügyintézéssel és/vagy szerkesztői munkával.
2011. májusától a kluboldal felhasználói kritikát is kérhetnek műveikre hozzáértő, segítőkész kritikusoktól. Az oldal jelenlegi verskritikusa Nyírfalvi Károly és Faragó Eszter, novellakritikusa pedig Hornyik Anna.
***
Klubunk 2009. novembere óta önálló irodalmi folyóiratot is működtet. A folyóirat tartalmát kezdetben a klubtagok kluboldalon megjelenő írásai, illetve vállalkozóbb szellemű és kiemelkedő műveket hozó tagjaink cikkei, novellái, versei, esszéi stb. adták. A folyóirat első változatában kizárólag elektronikus formában működött, önálló weboldalon jelentek meg tartalmai.
2010. tavaszától indult el a kezdeményezés, melynek keretén belül havi szinten megjelent egy összefoglaló jellegű kiadvány, pdf formátumban is. Az így készült összeállításokat már nevezhetjük lapszámoknak is, melyek a folyóirat weboldalának tartalmából szemezgettek, ekkor még Kelet néven napvilágot látva.
A nyári szünetet követően a folyóirat rendszere átalakult. Klubunk weboldalának lehetőségei kiszélesedtek, így képessé vált ellátni a folyóirat weboldalának korábbi funkcióját is, ezért annak önálló oldala megszűnt régi formájában. A korábbi tartalmak rovatonként, archívum jelleggel megmaradtak, de 2010. szeptemberétől a folyóirat már csak pdf formátumban működött. Ezt, a havi szinten (esetenként kéthetente) megjelenő elektronikus kiadványt bárki letölthette, kinyomtathatta.
A folyóirat weboldala 2011. márciusában újult meg, ismét önálló oldalt alkotva. Ekkor egy névazonosság miatt nevét Comitatusra kellett változtatni. Megújulása, színvonalának folyamatos emelkedése, megbízhatósága sok új érdeklődőt és külsős szerzőt hozott a folyóiratnak, ennek köszönhetően mára elismert, nívós lappá válhatott, melyben nemcsak amatőr, de a képzettebb, tapasztaltabb, profi szerzők közül is sokan szívesen szerepelnek. Erre mutat rá a mostanra kb. két-háromszorosra duzzadt túljelentkezés. Szerzői gárdájában nagyszámú sikeres, elismert, eredményes szerző található. Mindemellett a folyóirat változatlanul feladatának tartja a tehetséggondozást is.
Jelenleg a folyóirat tartalmi szerkesztői feladatait Paszternák Éva, Nyírfalvi Károly, Beri Róbert és Szinay Balázs látja el.
Bár 2010. decemberében megjelent egy kiadvány Különszám címmel, nyomtatott változatban is a folyóiratba addig bekerült versek válogatásanyagaként, a folyóirat első „teljesértékű”, önálló kiadványa a Comitatus 1. periodika néven megjelent, 2011. október elején napvilágot látott összeállítás.
A klub több alkalommal küzdött forráshiánnyal, ezért weboldala költözésekre kényszerült, mely helyzet mostanra megoldódni látszik. Mindeközben igyekezett folyamatosan fejlődni és megtalálni hasznos, kitartó, értékes, érdeklődő, tanulni vágyó tagjait, illetve munkatársait. Ez utóbbi törekvéseket véleményem szerint mostanra siker koronázza a klub jelenlegi csapatával.
A klub legforgalmasabb időszakában 450 taggal rendelkezett, mindazonáltal a gyakorlat azt mutatja, hogy kisebb létszámú, stabil csapat mellett hatékonyabb, hasznosabb, eredményesebb munkát tudunk kifejteni. Így a jövőre vonatkozóan is ennek az irányvonalnak a követését tartom előnyösnek. Az ideiglenes célok között többször szerepelt más portálokkal, kezdeményezésekkel való együttműködés, ám idáig ezek nagyobbrészt meghiúsultak, elsősorban azért, mert a klub számára nem jártak volna értékelhető előnyökkel, eredménnyel.
Reméljük a jövő további sikerélményeket és hasznos időtöltést hoz!
Köszönöm mindenkinek a klubba fektetett munkáját, az egymásra szánt időt és energiát!
Aki képekben is visszakövetné az eseményeket, az itt megteheti:
Budapest, 2011. október 11.
Szinay Balázs
0 Hozzászólás:
Megjegyzés küldése