Tisztelt Szerők, Látogatók!

A Láncolat Műhely weboldalának munkáját 2017 szeptemberétől a Comitatus internetes irodalmi folyóirat (www,comitatusfolyoirat.blogspot.com) váltja fel.
A továbbiakban közlésre szánt írásműveket, egyéb alkotásokat a comitatusfolyoirat@gmail.com email címre várunk. A megadott elérhetőségen az itt megismert kritikusok bírálják el a küldeményeket és reagálnak a küldött anyagokra.

Szinay Balázs,
főszerkesztő

2011. május 26., csütörtök

Az Én Tatárpusztám

with 2 comments
Ez nem egészen olyan, mint a Buzzáti Tatárpusztája, de valahol mélyen, ott bent az elmesélhetetlen sötét régióiban nagyon hasonló.

Mert minden emberi történet valahol egy tatárpusztában végződik, vagy eleve ott játszódik.
A kietlen, álmokkal átszőtt némaság, a semmi, a lét monotóniája, az ugyanazok halmaza, a vágyakkal telefirkált dohos, nedves, piszkos falak.
Azok az áttörhetetlen sziklafalak, amik körülhatárolják a létet, beszűkítve, elsorvasztva a „tehetném” tudatát, a hitet, hogy valaha is változtathatok valamin, mert én egy érző és élő ember vagyok.
Vagy csak egy rossz délibáb, egy torz álom az egész?
Az egyetlen rövidke élet, aztán csak az elmúlás és feledés, az egész a semmire készülés vesszőfutása lenne?
Amit nem lehet ébren megélni, az marad az álomnak.
Aztán mire összefolyik a két állapot, ami lehet, hogy csupán egy, addigra vége a történetnek, addig marad a szolgálat, a néma akármi kémlelése a horizontig, onnan tovább meg a képzelet képei?

Az örökké mozdulatlan sziklábavájt utak, az örökké mozdulatlan reménykedés kínpadja, amin sosem jön senki.
Legfeljebb a képzelet apokaliptikus lovasa, csontváz patáinak szenvtelen csattogását visszhangozzák a szakadék végtelen mélységei.

Az égbe nyúló erődben nem mozdul semmi, csak a rég holtak árnyai kísértenek, eszelősen reménykedve, hogy hátha…

Csak nagy néha, egy eltévedt szirti sas rekedt kiáltása töri meg a síri nyugalmat, mint pisztolylövés gördül végig a hang, a néma szirteken.

Itt nincsenek- sosem voltak muskátlis ablakok, nevetgélő ifjú lányok, és a szebb jövőbe vetett remény.
Itt nem integetnek mosolygó arcok az ablakszárnyak mögül, fehér- hímzett keszkenőkkel, itt csak a bástyák hideg kövén fekvő halott remények nyugszanak- fekete szemfedőik alatt.
Ha a nagy víz felől jön a szél, elhozza az ólomtenger tompa morajlását, ami nincs is olyan messze, és minden nappal erősödik a hang, vészjóslón és lélektelenül, elnyomva az élet reszkető vinnyogásait, mert nem érdekli senkinek vágyai, mert ez a rend, és egyszer nincs tovább.
A hullámzó ólom nehézkes szikláknak csattanásai az égig érnek, még el sem oszlanak a légben, már jön a következő- tompa zuhanás.

Én, Drógó állok a bástyámon, és tehetetlenül hallgatom a morajlásban lüktető idő gúnyos hangjait, a tenger közeledő zúgását, és nem csináltam még semmit, nem is éltem, nem is tudom- mi az élni, és máris…

Mert minden emberi történetnek megvan a saját tatárpusztája, a néma és elkerülhetetlen, a sziklákba vésett, kihalt- keskeny szerpentinen egyszer feltűnik a kocsi, később már szabad szemmel is láthatóan, a négy fekete lóval, fejükön díszes bóbitával.

Ez nem pontosan olyan, mint a Buzzáti Tatárpusztája, de valahol mélyen, ott benn, az elmesélhetetlen – sötét régióiban, nagyon hasonló.




2 megjegyzés:

  1. Hát, nem tudom. A szöveg második felében már valami számomra homályos helyre, gondolatba, világba csöppenünk, magyarán elveszítettem a fonalat, de azt hiszem a koncepció egészét, lényegét értem (mentségemre legyen most nem éppen ideális koncentrálási lehetőségem).

    Szóval. Én a témáról azt gondolom, hogy, ha csak egyszer élünk az egésznek nincsen semmi értelme sem. Ahogy írod, a történet ez esetben több befejezetlen szállal egyszer csak véget ér. Márpedig ennek így semmi értelme. Ebből nem nehéz arra következtetnem, hogy a jelen élet csak egy hosszabb folyamat része, láncszeme.
    Ahogy a minket körülvevő világban minden újra és újra megszületik majd meghal aztán ismét megszületik, ez alól mi sem vagyunk kivételek. Mert miért lennénk kakukktojások?
    Azt nem gondolom, hogy a lét falai áttörhetetlenek lennének. Sokan jutottak már át különféle spirituális eszközök által az anyagias, materiális jelenlegi ÉLET viszonyokból, az ezen túlmutató LÉT viszonyokba.
    A LÉT mindig jelen van. Az elválasztófal pedig láthatatlan és tulajdonképpen csak mi alkotjuk meg azt a magunk számára. Alapvető természete szerint nem létezik.

    VálaszTörlés
  2. Én Díno Buzzati, Tatárpuszta- című könyvének levegőjét idéztem fel, az érzést, amit belőlem kiváltott. Mert van a materiális világ, aztán csak a fantáziálás a hogyan továbbot illetően.
    Én gyerekkorom óta foglalkozom időnként dolgokkal, nem igazán idegen nekem, a minket körülvevő, csak érzékelhető világ. Sokak szerint, "Döbbenetesen igaz próféciáim" vannak, de ez nem nyilvános téma.
    Ő, úgy áll kétlábbal a levegőben, hogy mégis leér a lába.
    Buzzátinak minden írását érzem, de "normális" aggyal nem minden pontját lehet követni.

    VálaszTörlés

► Üzenőfal / Kiajánló: itt osszthatod meg az által ajánlott műveket!


Üzenőfal használat: A fenti gombok segítségével be tudtok jelentkezni. A "Guest" opció azt jelenti, hogy egyszerűen csak begépelitek a neveteket.